Yaklaşık 200 Kiralık Makine Üretime Destek Oluyor.

Kiralamanın bir hizmet unsuru olduğuna değinen Hakan Aydoğdu, Tezmaksan'ın 40 yıllık tecrübesi sayesinde bu hizmeti sağlayabildiklerini aktardı. Halihazırda yaklaşık 200 kiralık makineyle üretime destek verdiklerini kaydeden Aydoğdu, " Teknoloji kiralama modelimizle tezgahlarımızın bakım, servis, arıza sorumluluklarını biz üstleniyoruz. "

Kiralamanın bir hizmet unsuru olduğuna değinen Hakan Aydoğdu, Tezmaksan'ın 40 yıllık tecrübesi sayesinde bu hizmeti sağlayabildiklerini aktardı. Halihazırda yaklaşık 200 kiralık makineyle üretime destek verdiklerini kaydeden Aydoğdu, "Teknoloji kiralama modelimizle tezgahların bakım, servis, arıza sorumluluklarını biz üstleniyoruz. 6 ayda bir düzenli bakım yaptığımız müşterilerin tezgâhlarındaki duruş ve buna bağlı üretim kayıplarını oldukça azalttık. Öte yandan Türkiye'de birçok işletme maalesef fesat maliyeti konusunu yok sayıyor. Tezgah alımında peşin para kullandığınızda nakit varlık azalıyor, kredi kullandığınızda ise borçluluk artıyor. Halbuki sermayenizi geri dönüşü 8-10 yıl sürebilecek bir tezgaha bağlamak yerine, örneğin hanı madde alımında kullandığınız zaman hem daha fazla indirim alabiliyorsunuz hem de bu yatırım., geri dönüşü çok daha kısa oluyor. Buna da ekonomide fırsat maliyeti diyoruz. Ayrıca kiralamayı tercih eden müşteriler, projeye özel kiralama yaparken proje fiyatlaması da sağlıklı hesaplanmış oluyor. Kira faturalarının tamamı da gider olarak gösterilebiliyor" diye konuştu. 

Kiralamada lider sektörler Türkiye ihracatının baş aktörleri 

12 aydan başlayarak 84 aya kadar kiralama hizmeti verdiklerini dile getiren Aydoğdu, 2015 yılında yola çıkarken 5 yıllık plan yaptıklarını söyledi. Sonrasında Tezmaksan tecrübesi ve kurumsal hafızasının devreye girdiğini kaydeden Aydoğdu, şöyle devam etti: "ERP sistemindeki verileri inceledik, analiz ettik ve maliyetlerimizi çok da artırmadan hesaplamalarımızı yaptık. Geldiğimiz noktada baştan ne hesapladıysak aynı şekilde devam ediyoruz. Tezmaksan ürünlerinin yanı sıra müşterilerimizin ihtiyacı olan diğer teknolojileri de zamanla hizmet alanımıza ekleyeceğiz. Portföyümüz Türkiye'nin üretim sektörüyle paralel ilerliyor. Müşterilerimizin çoğunu Türkiye ihracatını son yıllarda sırtlayan otomotiv ve otomotiv yan sanayi, makine-yedek parça üretimi, kalıp sektörleri oluşturuyor." 

"Müşterilerimizin sadece üretimlerine konsantre olmalarını sağlıyoruz" 

Türkiye'de sahiplenme kültürünün benimsendiğine dikkat çeken Aydoğdu, ülke olarak bu konuda gidilecek çok yol olduğunun altını çizdi. Aydoğdu, sözlerini şöyle noktaladı: "Ülkemizde takım tezgahları sektöründe tezgah parkurunun yaş ortalaması 18-20, Avrupa'da ise bu ortalama 8-10 bandında. Verimliliğimizi artırmak istiyorsak makine parkurumuzu yenilememiz gerekiyor. Bu konuda da doğru tezgah seçimi, uygun finansman ve satış sonrası hizmetler açısından en uygun yöntem kiralama görünüyor. Büyük işletmeler dahil tezgahların düzenli bakımları maalesef yapılmıyor. Halbuki otomobil gibi tezgahların da bakımlarının belli aralıklarla yapması gerekiyor ki en yoğun zamanınızda sizi yolda bırakmasın. Bütün bu işleri Tezmaksan teknoloji kiralama çatısı altında yapıp, müşterilerimizin sadece üretimlerine konsantre olmalarını sağlıyoruz."