TEZMAKSAN AKADEMİ SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Tezmaksan Akademi “Makine sektörü doğusu ve batısıyla tam anlamıyla gelişirse kalkınmış oluruz” düşüncesiyle, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ilk olarak “Doğu İlleri Projesini”; mesleği sevdirme amaçlı Torna İle Şekillenen Hayatlar seminerlerini; mesleki anlamda yine gençlere yol göstermesi amacı ile CNC Operatörünün El Kitabı projesini hayata geçirdi.


1. DOĞU İLLERİ PROJESİ 


Doğu ve batı arasındaki teknik eğitim diyaloğunu arttırmak amacıyla başlatıldı. Doğu illerinde okuyan üniversite ve lise öğrencilerine Tezmaksan Akademi de 5 günlük çok yönlü CNC eğitimi ve fabrika gezileri planladı. Öğrencilerin ulaşım ve konaklama masrafları karşılanarak, gelecek planlamalarını yaparken hem eğitim hem de ideal iş koşullarına dair verileri görmeleri sağlanıyor.

Projenin ilk ayağı SİİRT Üniversitesi’nin katılımı ile başladı. Sonrasında BİNGÖL ve MARDİN Üniversiteleri yine Tezmaksan Akademi de ağırlandılar. 


2. TORNA İLE ŞEKİLLENEN HAYATLAR SEMİNERLERİ VE KİTABI 


Tezmaksan Akademi kapsamında iş hayatına atılacak gençlerimize CNC sektörünü anlatmak, tanıtmak ve mesleklerini sevdirme ve özendirmeye yönelik olarak tüm Türkiye genelinde Torna İle Şekillenen Hayatlar Seminerleri başlatıldı. Ayrıca sektör duayenlerinin röportajlarının da yayınlandığı Torna İle Şekillenen Hayatlar kitabı da baskıya girerek, seminerlerde öğrenciler ile paylaşıldı. Bu seminerler kapsamında öğrencilere

» Endüstrinin gelecekteki senaryoları,

» İşiniz hazır. Siz işiniz için hazır mısınız?

» Gelecekte hangi iş kolları sizlere bekliyor?

» Türkiye Otomotiv Sektörü ve sektörün sizlerden beklentileri,

» Talaşlı imalatta beklenen değişimler,

» Sıfırdan zirveye yaşanmış hayat hikâyeleri,

» Sektör Duayeni konuşması ile seminer kapanışı, konularında seminerler verildi.

Bugüne kadar Türkiye genelinde 46 farklı ilde 121 seminer düzenlenerek,  40 bin katılımcıya seminer verildi.

Torna İle Şekillenen Hayatlar Kitabı ; Tezmaksan Akademi kapsamında iş hayatına atılacak gençlerimize CNC sektörünü anlatmak, tanıtmak ve mesleklerini sevdirme ve özendirmek amacıyla ,Tezmaksan Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı tarafından kaleme alınan ; çeşitli illerde ve sektörlerde, iş hayatına sıfırdan başlayıp, şu an imalat sanayisinde yüzlerce kişiye iş veren; işe başladıkları ilk günkü heyecanları ile çalışmaya devam eden Türkiye’nin “gizli kahramanların” hayat ve başarı hikayelerinden oluşuyor.  

Yine Türkiye genelinde başlattığımız Torna İle Şekillenen Hayatlar Kitabı seminerleri ile de bu kitapta yer alan alan sektör duayenleri meslek lise öğrencileri ile bir araya getirilerek karşılıklı iletişim ve bilgi alışverişinde bulunmaları sağlanıyor.


3. TEZMAKSAN AKADEMİ YAYINLARI 


» CNC Operatörünün El Kitabı : 

CNC OPERATÖRÜNÜN EL KİTABI tüm meslek lisesi öğrencilerine, talaşlı imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların operatörlerine, verilen tüm eğitimlere ve makina sanayi sektörüne kaynak olması amacıyla 2015’te değerli öğretmenimiz Hamit Arslan ile yaptığımız iş birliğine istinaden kaleme alındı.

Bugün 6. Baskıya ulaşan kitabımız, bazı meslek liselerinde yardımcı ders kitabı olarak okutulmaya başlanmasının yanı sıra gördüğü yoğun ilgi nedeni ile 6.kez basıldı.

6. Baskısı ile tüm Türkiye de yer alan okul ve firmalara bugüne kadar ÜCRETSİZ olarak 60 BİN adet dağıtıldı.


» CNC Operatörleri İçin Pratik Sorun Giderme El Kitabı : 

37 yıldır tüm Türkiye’ye servis ve yedek parça konusunda hizmet vermeye devam eden TEZMAKSAN Makine, bu deneyimlerini bir kitapta toplayarak sektöre verdiği bilgi destek hizmetlerine yenisini ekledi. Konusunda uzman mühendis ekibi ile hem müşterilerine hem de CNC kullanıcılarına basit sorunların hızlı ve kısa çözümlerini derlediği kitapta, tezgahlarda yaşanan ve operatör tarafından kolaylıkla çözülebilecek arızaları “Soru ve Cevaplarla” bazen de “Videolarla” açıklayarak; CNC Operatörleri İçin Pratik Sorun Giderme El Kitabı ’nda topladı. Kitap sadece tezmaksanonline.com üzerinden satışa sunuldu.

Bu kitabın gelirleri TEZMAKSAN Akademi’de ücretsiz olarak CNC eğitimleri alan meslek lisesi öğrencilerine destek sağlamak amacı ile kullanılmaktadır.


» CNC İşleme Merkezleri Ders Notları : 

Tezmaksan Akademi de eğitim alan öğrenci ve operatörler için hazırlandı. Tezmaksan Akademi de verilen CNC işleme merkezi ders notları şeklinde hazırlanan kitap ile bugüne kadar 40 ‘ın üzerinde  CNC İşleme Merkezi dersi verildi.


4. İSTİHDAM VE KARİYER HİZMETLERİ 


2017 yılında dernek olan Tezmaksan Akademi, 16 Nisan 2018’den itibaren “ÖZEL İSTİHDAM BÜROSU” olarak hizmet vermeye başladı. İş arayan operatörler ile eleman arayan firmaları buluşturma misyonunu devam ettirmektedir.

Bugüne kadar iş arayan 14 CNC OPERATÖRÜN yerleşimini sağladık.

 

5. TEKNİK VE MESLEKİ LİSELERİ VE LİSANS PROGRAMI ÖĞRENCİLERİNE ÜCRETSİZ CNC EĞİTİMLERİ 


Teknik ve Mesleki liselerin yanı sıra yüksek okul ve lisans programı öğrencilerine verdiği eğitim ve seminerleri İstanbul Bayrampaşa Merkez binasında, «Kariyer Bizimle Başlar» sloganı ile TEZMAKSAN AKADEMİ çatısı altında gerçekleştirdi.

AKADEMİ bugüne kadar  21 farklı il de  663 ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ EĞİTİM verdi.


5.1  OKUL SANAYİ İŞ BİRLİĞİ PROTOLÜ

Sosyal sorumluluk projeleriyle eğitime destek olan TEZMAKSAN Akademi, Özel İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile iş birliği gerçekleştirdi ve 28 Mayıs’ta okul binasına TEZMAKSAN sınıfı açtı.  İş birliği kapsamında bu sınıfta, 30 öğrenciye 1 yıl boyunca uygulamalı eğitim verilmesi hususunda anlaşma yapıldı.

Amaç: Öğrencilerin bu eğitimlerin sonunda alacakları diplomalarla sektörde istihdam imkânı bulmalarıydı. İşte o sınıf, eğitimlerine tam gaz devam ediyor.


6. T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İŞ BİRLİĞİ İLE TEKNİK VE MESLEKİ LİSE  ÖĞRETMENLERİNE ÜCRETSİZ CNC EĞİTİMLERİ 


T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Tezmaksan Akademi'nin eğitim programlarında birlikte çalıştığı kurumlardan birisidir. Bu ortaklık ile Tezmaksan Akademi sadece öğrencileri değil aynı zamanda mesleki bilgilerinin geliştirilmesinde katkı sağlayacak programlarla eğitimcilerin de eğitimini sağlayabilmektedir.  Bu özelliği ile Tezmaksan Akademi sektördeki ilk ve tek eğitimcilere eğitim sağlayan kurum olmuştur.

AKADEMİ bugüne kadar MEB bağlı 152 Öğretmene ÜCRETSİZ EĞİTİM verdi.