Stäubli Robotics: “Robotik otomasyon teknolojilerinin Türk sanayisinde geleceği oldukça parlak”

Stäubli Robotics Robotik Kıdemli Satış Mühendisi Kerem KEÇECİ: “Robotik otomasyon teknolojilerinin Türk sanayisinde geleceği oldukça parlak. Özellikle robotik otomasyon bilinç düzeyi kullanıcı ve uygulayıcı tarafında iyi yönde bir gelişim gösteriyor. Tezmaksan Akademi’nin çevrimiçi seminer ve çevrimiçi eğitim serilerinin de farkındalığı artırarak sektörde önemli adımlar atılmasını sağladığını düşünüyorum.”

‘Robot İnsan İş Birliği’ yaklaşımınızla şekillenen robotlar sunuyorsunuz. Bu yaklaşımdan bahseder misiniz?

Günümüzün iş birliğine dayalı robotları mevcut endüstriyel robotların eylemlerinin tekrar tekrar, kesin ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi gibi bazı klasik değerlerini paylaşıyor. Ancak tek bir farkla; güvenli ve insanlara yakın çalışabilme. Geleneksel endüstriyel robotlar, çoğu üreticinin ihtiyaç duyduğu hacimli çıktıyı sağlayan yüksek hızları ve yüksek performanslarıyla ünlü. Bu nedenle, robot üreticileri için önemli olan, üretim tesislerinin gereksinimlerini güvenli ve yüksek performansın yanında insan ve makine iş birliği ile karşılayan makineler sunmaktır. Böylelikle müşteriler çalışma alanlarını küçülterek ve üretim hatlarına daha fazla robot ekleyerek tesislerinde daha esnek çalışma imkânı yakalayabilirler.

Eskiden artan üretkenlik ve iş birliği, birbirini dışlayan çıkarlardı. Bizim için en önemli şey, her ikisinin de ihtiyacını karşılayan tek bir robot çözümü sağlamaktır. Makinelerimiz de sürdürülebilir hız, hassasiyet ve hareket kararlılığı sağlamak için robotların performansını belirleyen tüm faktörleri sürekli kontrol ediyoruz. Bizi farklı kılan ise işte bu sürdürülebilir performans!

Stäubli olarak sunduğunuz yeni robot teknolojileri ve özellikle suda çalışma özelliği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sorunuzu 3 kısımda cevaplayacağım: Nemli ortamlar için geliştirilen HE robotlar, en zorlu ortamlarda yüksek standartları karşılayan yenilikçi HelMo robotlar ve esnek hareket kabiliyetine sahip AGV çözümlerimiz.

Stäubli tarafından geliştirilen HE robotlarımız (Humid Environment – Nemli Ortam), metal sektöründe özellikle işleme sonrasında çapak gibi kalıntıların parça yüzeyinden uzaklaştırılması amacıyla suyun dışında özellikle pH2-12 aralığında agresif ajanlar ile yıkanması gereken uygulamalarda tercih edilir. Ayrıca Stäubli HE robotları geniş bir erişim aralığında (600mm-2600mm) 150 kg’a kadar yük kaldırabilir ve mükemmel hareket ve yörünge kontrolüne sahip olup, yüksek düzeyde hassasiyet ve tekrar yeteneği sunar.

HelMo ise en zorlu ortamlarda yüksek standartları karşılayacak şekilde tasarlanan yenilikçi bir mobil robot sistemidir. Özellikle insan – robot iş birliği için özel olarak geliştirilen bu robotlar, emniyet kontrol sistemi de dahil olmak üzere kapsamlı bir güvenlik paketine sahip. Bu kapsamda; üç entegre lazer tarayıcı, sistemin çevresini kalıcı olarak izler ve böylece hassas navigasyon ve güvenlik ön planda sunuyor. HelMo robotun çalışma esnasında farklı lokasyonlar da bulunması için sistemde çoklu kavrama, takım değiştirme sistemi ve takım istasyonu bulunur. Modüler yapısı ve sağlam drive teknolojisi sayesinde tedarik, lojistik, montaj veya kalite kontrolü gibi birçok süreçte yer alarak her tür sanayi sektöründe kullanıma uygunluk gösterir.

Son olarak pazarda otomatik olarak kontrol edilen otonom yönlendirmeli araçlar (AGV) ve otonom robotlar (AR),otonom mobil robotlar (AMR), verimli, akıllı üretimin mantıksal bir sonraki seviyesi diyebiliriz. Yüksek kalite, sıra dışı dayanıklılık ve patentli her yöne (omnidirectional)manevra kabiliyetine sahip sürüş ünitelerine sahip AGV’leri, müşterilerimizin zamandan, maliyetten ve kaynaklardan tasarruf etmesini garanti eder. Bu hem bugün hem de gelecekte daha fazla üretkenlik, geliştirilmiş verimlilik ve daha fazla güvenlik ile sonuçlanır.