”Sanayi Sektörü Bir Ülkenin Kalkınmasında Neden Önemlidir?” Sorusuna Cevap Arayan Webinar


’Torna ile Şekillenen Hayatlar’ seminerleri kapsamında 16 Temmuz’da OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Murat Yülek ile ‘Üniversite Gözünden Türkiye’nin Büyümesinde Sanayinin Önemi’ isimli bir webinar gerçekleştirdi. Yayın, Tezmaksan Müşteri İlişkileri ve Operasyonel Kiralama Direktörü Yalçın Paslı’nın “Neden üretmeliyiz?” sorusuna cevap arayan sunumuyla başladı. G20’de hala 19. sırada olduğumuzun altını çizen Paslı, rekabet endeksi değerlendirmesine göre iş gücü piyasası ,inovasyon ve teknoloji alanlarında ilerlememiz gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Murat Yülek’in ‘Ulusların Yükselişi İmalat, Ticaret, Sanayi Politikası ve Ekonomik Kalkınma’ kitabından alıntılar yapan Paslı “Sanayi sektörü bir ülkenin kalkınmasında neden önemlidir?” sorusunu yöneltti .

Yülek, soruya cevap olarak şunları söyledi: “Sanayi sektörü bir ülkenin kalkınmasında çok önemli bir yere sahiptir ve bu yerin adı büyüme ve teknolojik gelişimdir, yenilikçiliktir. Günümüzde ekonomik yarış iki alandan yürüyor, bunlar gelir büyümesi ve ekonomik bağımsızlık. Ekonomik bağımsızlık da kalıcı büyüme de sanayi ile gerçekleşebiliyor.” Ülkemizde ve dünyadaki finansallaşma ve emlaklaşma süreci ile ilgili olarak “İhtiyaç fazlası emlak toplumsal kaynakların dağılımda sorun yaratıyor ve sanayi ihtiyaç duyduğu kaynakları elde edemiyor.

Bu durum bizim gibi orta gelir tuzağına düşmeye ve orada kalmaya neden oluyor.” şeklinde düşüncelerini ifade eden Yülek, kitabında da bahsettiği ‘Sanayi Katmanı’ kavramını açıkladı ve ülkemizin bulunduğu 2. Teknoloji Edinimi aşamasından 4. Yeni Ürüncülük aşamasına birdenbire geçemeyeceğini, geçmesinin zaten riskli olduğunu belirtti. Paslı, konuyla ilgili öngörüsünü paylaştı ve şunları söyledi: “Ülkelerin 2. aşamadan 4. aşamaya direkt olarak geçmeleri hem zor hem riskli aslında. 4. aşamada yeni ürün ve teknoloji için büyük kaynaklar harcanıyor. Henüz 2. aşamada yani teknoloji edinimi aşamasında olan bir ülkenin yeni teknoloji geliştirme imkânı düşük olduğundan fonlarını riske etmesi mantıklı olmaz. Ancak otomobil gibi bilinen bir teknolojiye atlamak Türkiye için oldukça makul ve akıllıca olur. Bu atılım, ilintili değişik sektörlerde geri bağlantıları güçlü bir sanayi katmanı oluşturabilirse, bizi 4. aşamaya taşıyabilir.”