G51.1 Kodu Programlanabilir İkiz Görüntü (Aynalama)


G51.1 Kodu Programlanabilir İkiz Görüntü (Aynalama) Görsel 1

Şekil 1. Programlanabilir İkiz Görüntü

(1) Programlanan bir komutun orjinal görüntüsü

(2) Y eksenine paralel bir çizgi ile smetrik ve X eksenini 50'de kesen bir görüntü

(3) (50,50) noktasına göre simetrik görüntü

(4) X eksenine paralel bir çizgiye göre smetrik ve Y eksenini 50'de kesen bir görüntü

G51.1 X_Y_Z ; Programlanabilir görüntünün ayarlanması

G51.1 Kodu Programlanabilir İkiz Görüntü (Aynalama) Görsel 3

Bu satırlarda belirtilen bir komutun ikiz görüntüsü, G51.1 X_Y_Z ; ve G50.1'de belirtilen simetri eksenine göre üretilir.

G50.1 X_Y_Z  ; Programlanabilir ikiz görüntünün iptal edilmesi ayarlanması

X_Y_Z : G51.1. ile belirtildiğinde bir ikiz görüntü oluşturmak için simetri noktası (konum) ve ekseni.G50.1. ile belirtildiğinde bir ikiz görüntü oluşturmak için simetri ekseni.Simetri noktası belirtilmez.

Açıklamalar

» Ayar ile ikiz görüntü : Eğer programlanabilir ikiz görüntü fonksiyonu bir ikiz görüntü oluşturmak için girilen komut ayrıca bir CNC harici anahtarı veya bir CNC ayarı tarafından seçildiğinde belirtilmişse öncelikle programlanabilir ikiz görüntü fonksiyonu gerçekleştirilir.

» Belirtilen bir düzlemde tek eksende ikiz görüntü : Belirtilen bir düzlemdeki eksenlerden birine bir ikiz görüntünün uygulanması aşağıdaki komutu şu şekilde değiştirir:

KomutAçıklama
Dairesel komutG02 ve G03 birbiriyle değiştirilir.
Yarıçap kompansazyonuG41 ve G42 birbiriyle değiştirilir.
Koordinat dönüşüCW ve CCW (dönüş yönleri) birbiriyle değiştirilir.

Sınırlamalar

» Ölçeklendirme/Koordinat sistemi dönüşü: İşlemler, ikiz görüntü programlamadan ölçeklendirmeye ve koordinat dönüşüne, belirtilen sıra ile gerçekleştirilir. Komutlar bu sıra ile girilmeli ve iptal için ters sıra ile belirtilmelidir Ölçeklendirme veya koordinat dönüşü modunda G50.1 veya G51.1 komutlarını girmeyiniz.

» Başlangıç noktasına geri dönüş ve koordinat sistemi ile ilgili komutlar: Programlanabilir ikiz görüntü modunda, başlangıç noktasına geri dönüş ile ilişkili G kodları (G27, G28, G29, G30 vs) ve koordinat sistemini değiştiren G kodları (G52 G59 arası olanlar, G92 vs.) belirtilmemelidir Bu G kodlarından herhangi birinin gerekli olması durumunda, bunu sadece programlanabilir ikiz görüntü modunun iptalinden sonra belirtiniz.

Eğitimlerimizden haberdar olmak için abone olun! Abone Ol