FORMULA 1 CNC OPERATÖRÜ NASIL OLUNUR?

Her araç gibi, Formula 1 ‘de yarışan araçlar da parçalardan oluşur ve yarışın arka planında gözüken, ilgili parçaların üretimini sağlayan CNC operatörü de Formula 1 Ekibinin önemli kişilerinden birisi olarak takımda yerini alır.  Peki ama Formula 1 CNC Operatörü nasıl olunur?  Gelin bunu Mclaren takımında yer alan CNC Operatörü Andrew Scrowther’dan dinleyelim.Senin takımdaki rolün nedir?

-       CNCoperatörü olarak görev alıyorum. Parçayı neredeyse sıfırdan imal ediyoruz.Bazen arabanın parçası olduğu gibi bazen de alet veya farklı bir takım ihtiyacıolabiliyor ancak çoğunlukla yarış arabasının parçası.

 Bize üretilmesi gereken bir parçanın resmiverilir. İlk önce teknik resmini çizerek işe başlar, sonrasında uygun programıyazar ve tezgâhta imalatını gerçekleştiririz. Mühendislik eğitimi aldım amaçalışma hayatıma 16 yaşından itibaren çıraklık yaparak başladım ve ömrümünneredeyse 45 yılını takım tezgâhlarının içerisinde geçirdim.

CNC Operatörü olmaya nasıl karar verdin?

-       1980yılında çıraklığı bitirdiğim zamanlarda CNC tezgahları daha çok yeniydi, benmanuel tezgahlarda çalışmıştım. Ancak işe başladığım firma CNC tezgah yatırımıyaptığı için kendimi şanslı hissediyordum ve manuel tezgahlardaki tecrübemdendolayı CNC tezgahının sorumluluğunu bana verdiler. O günlerde sadece ayaryapıyor ve çalıştırıyorduk, programlama vs henüz yoktu. Böylece iş hayatınabaşladım ve mühendislik eğitimi ile birlikte üretimin bir parçası oldum. İşimihe sevdim, daima kendimi geliştirmeye gayret ettim. Arabaları tamir etmek gibide bir hobim vardı, bu hem beni dinlendirdi hem de arabanın parçaları ileilgili tecrübemi oldukça geliştirdi.

Maclaren ile yollarınız nasıl kesişti?

-       Uzunyıllar üretimde çalıştıktan sonra ekonomik sebeplerden dolayı iştençıkartıldım. Önce araba satıcısı olmaya karar vermiştim ancak sonra karımaMclaren Teknoloji Merkezi (MTC) çalışacağımı, mühendisliği sevdiğimi arabasatmayacağımı söyledim. İş görüşmesine gittiğimde MTC’deki takım tezgâhıhakkında hiçbir bilgim, tecrübem yoktu, dolayısı ile işe almadılar. Bu yüzdenaynı tezgâhı kullanan başka firmada işe girdim ve orada tezgâhta çalışarakemekli olan operatöründen tezgâhta çalışmasını öğrendim. Bir yıl sonra başkabir iş fırsatı çıktı ve tekrar görüşmeye gittiğimde bana çalışabilmem içinfırsat verdiler. Aslında onca yıllık tecrübem olmasına rağmen daha öğrenecekçok şeyim olduğunu fark ettim. Belirlediğim hedeflere çalışarak ulaşmayıbaşardım.

İyi bir CNC Operatörü olabilmek için başka ne gibiözellikler gerekli?

-       Matematikteiyi olmalısın, her zaman deneme ve uygulamalar yapmalı, kendini geliştirmeli,daha kısa sürede daha iyi nasıl yapılabileceğinin yollarını aramalısın. Buradabiz bir takımız, dolayısı ile iyi bir takım oyuncusu olmalı, iş birliğiyapabilmelisin. Yaptığımız işte ayrıntılar çok önemli, farkı ayrıntılarlayaratabiliyorsun. Mühendisler, teknik çalışanlar başkalarının görmediğiayrıntıyı görmelidirler.  Yarış arabasıparçası yapıyoruz, ayrıntı, kalite, doğru iş, doğru zaman hepsi bizim için çokönemli, yaptığımız işte saniyelerin bile çok önemi var. 

Başka neler önermek istersiniz?

-       Bizimekipte olabilmeniz için herhangi bir özel niteliğe sahip olmanıza gerek yok.Ancak eğitime başladığınız ilk andan itibaren STEM (Bilim, teknoloji,mühendislik , matematik) konularına odaklanmak önemli. Okuldaki eğitimsonrasında başlayan çıraklık deneyimi ve mühendislik disiplinleri insanıgeliştirir. Okul dışında verilen birçok ücretsiz STEM ve farklı eğitimlergelişiminize katkı sağlayacaktır.Eğitimlerimizden haberdar olmak için abone olun! Abone Ol